Merrell na bosaka

czyli kolekcja barefoot na wiosnę 2015

Na sezon wiosna-lato 2015 marka Merrell przygotowała kilka bardzo ciekawych propozycji dla biegaczy-minimalistów. Kolekcja Barefoot to modele zarówno uliczne jak i trailowe o różnej grubości podeszwy, ale z zachowaniem zerowego spadku pięta-palce.

Merrell Trail Glove 3 to klasyczny model minimalistyczny przeznaczony do biegania w terenie. Mamy tutaj podeszwę o całkowitej grubości 10,5mm, a w tym 4mm amortyzacji. W nowej wersji lekkiemu liftingowi poddany został kształt podeszwy zewnętrznej. Różnokierunkowe wypustki o głębokości 3mm powinny zapewnić całkiem przyzwoitą przyczepność na szlaku. Jeden but w standardowym rozmiarze waży niecałe 200 gramów. Recenzja Trail Glove 2 już na dniach 😉 a póki co jedynie „Pierwsze wrażenia”.

Bardziej zachowawcza opcja do biegania w terenie to model Bare Access Trail, w którym grubość podeszwy to 15,5mm z 8mm amortyzacji. Bieżnik nawet odrobinę bardziej agresywny niż w Trail Glove, bo głębokość wypustek to 4mm. Waga jednego buta w standardowym rozmiarze to 235 gramów.

Merrell do grupy butów trailowych zalicza również model Vapor Glove 2, który jednak pozbawiony jest wyraźnego bieżnika, który mógłby wgryzać się w podłoże. Myślę, że Vapor Glove możemy spokojnie potraktować jako obuwie uniwersalne, które równie dobrze sprawdzi się na szosie jak i w lekkim terenie. Jest to jednocześnie najbardziej minimalistyczny model w kolekcji Merrella z podeszwą o grubości zaledwie 5,5mm i bez jakiejkolwiek amortyzacji. Patrząc na opis oraz zdjęcia można domyślać się, że nowa wersja różni się jedynie od poprzedniej kosmetycznymi detalami. Jest to but niezwykle elastyczny i bardzo wymagający – idealny dla wszystkich, którzy szukają jak najbardziej naturalnego obuwia. Waga jednego kapcia w standardowym rozmiarze to jedynie 164 gramy.

Merrell Bare Access 4 to z kolei model typowo uliczny, chociaż oczywiście na leśnych czy parkowych ścieżkach również świetnie sobie poradzi. Grubość podeszwy to 13,2mm z 8mm amortyzacji. Podzielona na segmenty podeszwa zewnętrzna sprawia, że but jest całkiem elastyczny w przedniej części, ale tył jest już trochę sztywniejszy. Fajna opcja jako tzw. but przejściowy lub dla osób szukających odrobinę bardziej zachowawczego modelu. W poprzedniej wersji Merrell trochę przekombinował, ale czwórki wracają już do koncepcji Bare Access 2, które moim zdaniem były bardzo udanymi butami. Waga jednego buta w standardowym rozmiarze to 181 gramów.

W tym sezonie Merrell przygotował jeszcze jedną nowość, trochę bardziej roztyty model Bare Access Ultra.  Bardzo podobna konstrukcja do zwykłych Bare Access, ale z aż 12mm amortyzacji przy całkowitej grubości podeszwy wynoszącej 17mm. Niewątpliwie jest to kapkę mniej minimalistyczna opcja, ale zachowująca zerowy drop oraz generalnie niski profil. Moim zdaniem może być to świetny model na długie wybiegania. Bieżnik również jest odrobinę głębszy niż w zwykłych Bare Access, więc Ultra mogą trochę lepiej nadawać się w lekki teren. Pomimo całkiem grubej i solidnie amortyzowanej podeszwy Ultra są bardzo lekkie i jeden but w standardowym rozmiarze waży zaledwie 198 gramów!

Vapor Glove 2 jako model najbardziej minimalistyczne kusi do testowania, jednak ze względu na to, że technicznie jest praktycznie identyczny jak jedynki, zdecydowałem się wziąć na warsztat nowość, czyli Bare Access Ultra. Myślę, że może być to bardzo fajny i wszechstronny but, który z jednej strony zapewni konkretną amortyzację, ale z drugiej nie będzie sam z siebie niczego narzucał ani zbytnio ingerował w technikę biegu. Mam nadzieję, że już za parę tygodni laczki do mnie dotrą i wtedy możecie spodziewać się więcej informacji na ich temat i wrażeń z biegania 🙂

Merrell Barefoot

3 myśli na temat “Merrell na bosaka

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s