Biegowy kalendarzyk

czyli gdzie szukać informacji o biegach

Jako że bieganie przeżywa w Polsce boom, to i liczba imprez biegowych ciągle rośnie. Przysłowie mówi, że od przybytku głowa nie boli, ale niekiedy można się w tym zgiełku pogubić. O tyle o ile ze znalezieniem informacji na temat wielkich, masowych biegów nie będziemy mieli raczej większych problemów, to z odszukaniem bardziej kameralnej imprezy, która niekoniecznie posiada własną stronę internetową, a rejestracja odbywa się na miejscu w dniu zawodów może być już kapkę trudniej.

Na szczęście w odsieczy przychodzą nam internetowe kalendarze biegowe, w których to organizatorzy lub nawet sami uczestnicy dodają informacje o nadchodzących biegach. Dla kogoś, kto zaliczył już parę biegowych sezonów nie będzie to nic odkrywczego (chociaż nigdy nie wiadomo i a nóż widelec jednak znajdzie się coś ciekawego), ale chciałbym podrzucić kilka wartościowych linków biegaczom, którzy są może trochę mniej obyci w temacie 😉

Kalendarz Maratonów Polskich to chyba najstarszy i z pewnością najbardziej kompletny kalendarz imprez biegowych. Od lat niezmieniany design jest do bólu prosty, wręcz archaiczny, ale jednocześnie bardzo funkcjonalny i pozwala błyskawicznie wyszukać ciekawe biegi. Szczególnie użyteczny jest widok mapy, na którym możemy wyszukać imprezy w interesującym nas regionie. Główna zaleta tego kalendarza to jednak liczba imprez – raz chyba tylko natknąłem się na jakiś bieg, który się w nim nie znajdował!

mp

KalendarzBiegowy.pl to stosunkowo nowe narzędzie stworzone przez twórców najpopularniejszego polskiego portalu biegowego, czyli bieganie.pl. Pod względem designu jest bardzo nowoczesny i posiada wiele interesujących funkcji, dzięki którym możemy filtrować nasze wyszukiwanie. Pomimo tego ja nie potrafię się do niego przekonać – jest dla mnie bardzo mało czytelny, a nawigacja nawet w trybie mapy jest mało intuicyjna i nie do końca jestem pewien, który miesiąc akurat przeglądam. Pod względem liczby odnotowanych imprez również wyraźnie ustępuję Maratonom Polskim, ale to pewnie też dlatego, że działa dopiero od niedawna. Administratorzy KalendarzaBiegowego.pl zachęcają użytkowników do dodawania imprez poprzez punktowania każdego dodanego biegu. Punkty można później zamienić na bony o konkretnej wartości pieniężnej do zrealizowania w sklepie For Pro. Widać, że kalendarz jest ciągle ulepszany, więc warto go odwiedzać, a w przyszłości może rzeczywiście stanie się mocną konkurencją dla Maratonów Polskich.

kbpl

Jak biegi górskie to kalendarz biegów na portalu BiegiGórskie.pl. W zasadzie ciężko nazwać to jakimś narzędziem do wyszukiwania biegów, to po prostu spis imprez górskich na dany rok. Co ważne, spis raczej kompletny i z linkami do stron biegów, a jako że wbrew pozorom biegów górskich nie ma AŻ tak dużo, to przejrzenie ich nie jest zbyt czasochłonne.

Maraton Klub Seitl Ostrava to klub biegowy działający aktywnie na polsko-czeskim pograniczu w okolicalogomkseitl.jpg.tnch Rybnika i Raciborza od strony polskiej i Ostrawy od strony czeskiej. Ich terminovka to bardzo wyczerpujący spis imprez właśnie z tego rejonu, który mnie osobiście szczególnie mocno interesuje. Mamy tutaj wiele imprez różnego typu, a w szczególności warto przyjrzeć się biegom organizowanym w Czechach, które często mają bardzo kameralny charakter i są organizowane według trochę innych standardów niż biegi w Polsce 😉 Rzadko można liczyć na taką ekstrawagancję jak medal czy koszulka, ale za to klimat jest niepowtarzalny i można pobiec dosłownie za grosze. Pamiętam jak na jednym z biegów trasa poprowadzona była normalnymi ulicami pomiędzy wioskami, na których odbywał się normalny ruch samochodowy i każdy swój manewr trzeba było sygnalizować ręką 😀

Jeżeli chodzi o biegi zagraniczne to sprawa jest już nieco trudniejsza. Oczywiście ze znalezieniem informacji na temat największych biegów nie ma problemu, ale jeżeli szukamy czegoś mniej popularnego, to niekiedy trzeba przegrzebać kawał Internetu. Z pewnością pomocny może być Running Calendar, chociaż nie znajdziemy w nim raczej informacji o tych mniejszych biegach, to może stanowić punkt wyjścia.

header

Najlepiej jest wyszukać odpowiednik Maratonów Polskich lub bieganie.pl w danym kraju i tam grzebać dalej. Jeżeli dana strona oferuje tłumaczenie przynajmniej na angielski to już dużo, a jeżeli nie to trzeba przygotować się na przedzieranie przez gąszcz informacji w niezrozumiałym języku 😀 ale da się to zrobić. Warto zajrzeć na stronkę European Running Calendar, gdzie ktoś zadał sobie trud, żeby odszukać i podlinkować wiele właśnie takich narodowych kalendarzy biegowych.

Jeżeli szukacie biegu w konkretnym miejscu, dobrą taktyką jest wpisać w wyszukiwarce nazwę miejscowości i „marathon” albo „half marathon” albo „10K” albo po prostu „running”, np. dusseldorf marathon 😉

Cóż, pozostaje mi życzyć miłych poszukiwań! Jeżeli macie jakieś swoje patenty lub znacie fajne strony to śmiało podrzucajcie w komentarzach 😉

6 myśli na temat “Biegowy kalendarzyk

 1. Korzystam od dawna z lidera, czyli maratonypolskie.pl
  Strona może archaiczna w wyglądzie, acz broni się zawartością kalendarza właśnie.
  Poza tym starsi i mniej ogarnięci użytkownicy chyba lepiej tam się czują. Oki, koniec off topicu 😉
  Z Kalendarza biegowego raz skorzystałem i zaoferowali mi nieprawidłową mapę trasy maratonu Beskid Niski.

  yeyq
  dziękuję za link do kalendarza czesko-słowackiego. Mam tam blisko i przyda mi się strona 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s