Gun Runners. Amerykański sen w kenijskim stylu.

Możemy ich spotkać prawie na każdym biegu, gdzie jest jakaś konkretna pula nagród do zgarnięcia. Nawet jeżeli jest to ich trzeci start tego weekendu, to w większości wypadków są w stanie bez większych problemów zdeklasować lokalnych biegaczy. Patrzymy na biegaczy z Kenii z podziwem. Zastanawiamy się, jak oni to robią. Marzymy o tym, żeby biegać jak oni. Za ich bieganiem jednak często kryje się historia i życie, na które byśmy się nie zamienili.

2f450d35e54c63a32d77d2ecc320568c707d97e1

Podczas gdy my zastanawiamy się jakie buty kupić i który zegarek ma najdokładniejszy GPS, Julius Arile i Robert Matanda musieli oddać swoje karabiny, żeby wystartować w biegu. Niby wszyscy zdajemy sobie sprawę, że sytuacja w Kenii nie jest różowa. Niby wiemy, że ci biegacze przyjeżdżają do nas tylko po to, żeby zarobić. Mam jednak wrażenie, że często brzmi to zbyt abstrakcyjnie, żeby się nad tym zastanawiać. Film Anjali Nayar pokazuje nam kenijską rzeczywistość bez zbędnych ubarwień i ozdobników.

Często można usłyszeć, że Kenijczycy mają idealne warunki do treningu i skupiają się tylko na bieganiu, co później przenosi się na ich sukcesy. Ja jednak nie jestem przekonany co do tego luzu psychicznego. Dla nich stawka jest o wiele większa niż tylko kolejna życiówka. Jednocześnie przedstawione w filmie losy dwóch przyjaciół pokazują, że bieganie nie jest jedynym sposobem na wyrwanie się z ciężkiej sytuacji. Arile okazuje się być utalentowany, stawia więc na bieganie, ale Matanda jest za słaby, żeby się przebić dlatego próbuje poprawić swoją sytuację innymi sposobami. Postawienie wszystkich kart na bieganie, to ryzykowne posunięcie…

Kiedy my walczymy o życiówkę, dla nich niejednokrotnie jest to walka o być albo nie być. Nie chciałbym tutaj wchodzić w zbyt patetyczny ton, którego zresztą w filmie na szczęście również nie ma, ale warto obejrzeć ten dokument chociażby po to, żeby uświadomić sobie w jak różnych światach żyjemy. My możemy co najwyżej przejść przemianę od kanapowca z paczką chipsów w ręce do maratończyka. Oni ze złodzieja bydła z karabinem w biegacza.

Film „Gun Runners” dostępny jest na platformie Netflix.

gun runners

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s